► POŻYCZKI DLA PODMIOTÓW EKONOMII SPOŁECZNEJ ►
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) poinformował o obniżeniu oprocentowania pożyczek przeznaczonych dla podmiotów ekonomii społecznej (PES) planujących inwestycje. Warunkiem skorzystania z dodatkowej preferencji jest utworzenie miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Nadal obowiązuje również możliwość umorzenia części kapitału pożyczki. Do PES zaliczamy m.in. spółdzielnie socjalne, zakłady aktywności zawodowej, kluby sportowe, stowarzyszenia i niektóre fundacje.
Jakie produkty są objęte obniżeniem oprocentowania?
Dodatkowe obniżenie oprocentowania dotyczy dwóch produktów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS). Chodzi o pożyczki na start oraz pożyczki na rozwój.
„Różnicę w oprocentowaniu pożyczek dla PES najlepiej widać, gdy porównamy ofertę standardową i wariant po uwzględnieniu preferencji. W pożyczce na start dla PES oprocentowanie jest ustalane na poziomie stopy redyskonta weksli NBP. Ten wskaźnik obecnie przekłada się na oprocentowanie w wysokości 5,8 proc. Dzięki wprowadzonej zmianie oprocentowanie wyniesie tylko 0,25 proc. w całym okresie spłaty. Wystarczy, że realizując przedsięwzięcie finansowane z pożyczki PES utworzy jedno nowe miejsce pracy dla osoby zagrożonej wykluczeniem społecznym. Mowa m.in. o osobach z niepełnosprawnościami lub długotrwale bezrobotnych. Dodatkowym warunkiem jest utrzymanie zatrudnienia przynajmniej przez rok” – powiedział Michał Kopeć, dyrektor Departamentu Programów Europejskich w BGK.
Wysokość oprocentowania
W przypadku pożyczki na rozwój dla PES oprocentowanie jest ustalane na poziomie stopy redyskonta weksli NBP.
Po uwzględnieniu dodatkowej preferencji wysokość oprocentowania będzie zależała od liczby utworzonych i utrzymanych miejsc pracy.
Im więcej nowych miejsc pracy tym niższe oprocentowanie:
– 0,8 stopy redyskonta weksli NBP (aktualnie 4,64 proc.) – dla 1 miejsca pracy;
– 0,6 stopy redyskonta weksli NBP (aktualnie 3,48 proc.) – dla 2 miejsc pracy;
– 0,4 stopy redyskonta weksli NBP (aktualnie 2,32 proc.) – dla 3 miejsc pracy;
– 0,2 stopy redyskonta weksli NBP (aktualnie 1,16 proc.) – dla 4 miejsc pracy.
Powyższe dane są ustalone na podstawie wartości stopy redyskonta weksli NBP z dnia 20 marca 2025 r.
Zwiększenie zatrudnienia w PES
Na etapie wnioskowania o finansowanie PES może zadeklarować zwiększenie zatrudnienia w związku z planowaną inwestycją. Utworzenie nowego miejsca pracy powinno nastąpić najpóźniej 6 miesięcy od dnia wypłaty pożyczki.
PES, który planuje inwestycje, ale nie bierze pod uwagę zwiększenia zatrudnienia, może skorzystać z finansowania na dotychczasowych warunkach.
Wsparcie dla PES z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) umożliwia przeprowadzenie inwestycji oraz wprowadzenie nowych produktów i usług.
Na co można przeznaczyć pożyczkę?
Dzięki pożyczce można m.in. zakupić potrzebne urządzenia i środki transportu lub przeprowadzić prace remontowe.
W przypadku podmiotów ekonomii społecznej, które działają krócej niż rok, pożyczka pokryje także bieżące koszty funkcjonowania.
Możliwość częściowego umorzenia oraz karencja w spłacie
Pożyczki dla PES – w porównaniu do warunków rynkowych – już teraz są udzielane na warunkach preferencyjnych. Świadczy o tym choćby możliwość umorzenia do 25 proc. wartości wypłaconego kapitału pożyczki.
PES mogą liczyć także na 6-miesięczną karencję w spłacie, a także brak opłat i prowizji za udzielenie i obsługę pożyczki.
Szczegółowe informacje
Wsparcia udzielają partnerzy finansujący, czyli instytucje wyspecjalizowane w dystrybucji pożyczek i współpracujące z BGK.
Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej BGK – na podstronach dotyczących pożyczki na start i pożyczki na rozwój.
