14.2 C
Warszawa
sobota, 19 kwietnia, 2025
Reklama

Dotacje dla samorządów. Jakie ogólnopolskie nabory wniosków dla gmin i powiatów kończą się w kwietniu 2025?

► GRANTY DLA JST ►

Przygotowaliśmy zestawienie ogólnopolskich programów grantowych dla jednostek samorządu terytorialnego (JST), których nabory zamykają się w kwietniu 2025 r. W bieżącym miesiącu upływają terminy składania wniosków w ramach następujących, ogólnopolskich programów dotacyjnych, z których mogą korzystać samorządy lokalne.

Program Muzeum Historii Polski w Warszawie

W kwietniu bieżącego roku upływa również termin składania wniosków w ramach programu grantowego „Patriotyzm Jutra”, organizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie (MHP).

Program służy odkrywaniu, dokumentowaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski
W ramach naboru można uzyskać granty na: 
1. Warsztaty i działania edukacyjno-animacyjne. 
2. Wydarzenia upamiętniające lokalne i ogólnopolskie wydarzenia historyczne, także o charakterze artystycznym, w których element historyczny jest dominujący m.in. koncerty, widowiska, spektakle, rekonstrukcje historyczne, inscenizacje). 
3. Działania popularnonaukowe dotyczące lokalnych i ogólnopolskich aspektów historii przede wszystkim historii społecznej, koncentrujących się na życiu codziennym Polaków; m.in. spotkania, debaty historyczne, konferencje, prelekcje, wykłady, dyskusje z udziałem historyków, pisarzy i ekspertów. 
4. Projekty popularyzujące wiedzę o historii, w tym m.in. wystawy czasowe, kampanie i akcje społeczne, spotkania ze świadkami historii, konkursy historyczne. 
Termin składania wniosków w ramach programu upływa 23 kwietnia 2025 r.

O dotacje mogą ubiegać się samorządowe instytucje kultury, jednak preferowane są projekty realizowane w formule partnerstwa z instytucjami kościelnymi, podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą w sektorze kultury lub spółdzielniami socjalnymi.

Dofinansowanie stołówek i jadalni szkolnych

Kolejny kwietniowy nabór, o którym powinni pamiętać pracownicy samorządowi, to moduł 3 rządowego programu “Posiłek w szkole i w domu” umożliwiający dofinansowanie jadalni i stołówek szkolnych. W tym przypadku, do 30 kwietnia 2025 r., organy prowadzące szkoły składają wnioski do wojewody właściwego ze względu na siedzibę szkoły. 

Premia za współpracę JST i PES

W bieżącym miesiącu trwa również trzecia runda drugiego naboru wniosków o granty w ramach projektu „Premia społeczna”. Projekt jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego (JST) – tj. gmin lub powiatów, które zdecydują się zlecić realizację usług społecznych podmiotowi ekonomii społecznej (PES). Organizatorem naboru wniosków jest Fundacja Fundusz Współpracy (FFW). Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS). Wnioski o wsparcie można składać do 18 kwietnia 2025 r

Dofinansowanie gospodarki wodnej na obszarach wiejskich w ramach KPO

W kwietniu odbędą się również wojewódzkie nabory o dotacje ze środków KPO na „Zrównoważoną gospodarkę wodną na obszarach wiejskich”. Celem konkursu jest poprawa gospodarowania wodą oraz zwiększenie efektywności wykorzystania jej zasobów na terenach wiejskich. Nabory wniosków trwają od 2 kwietnia do 13 maja 2025 roku, w zależności od województwa. 

Fundusze europejskie na współpracę ponadnarodową

Do 25 kwietnia JST mogą również składać wnioski do Centrum Projektów Europejskich o wsparcie projektów współpracy ponadnarodowej w ramach programu FERS. Celem projektów ma być w tym przypadku opracowanie i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań dzięki współpracy z partnerami zagranicznymi. Budżet wszystkich trzech konkursów, organizowanych na poziomie makroregionów, wynosi 22,5 mln. zł. 

Wsparcie dla młodzieży opuszczającej pieczę zastępczą

Kolejny nabór wniosków umożliwia wsparcie „Innowacji społecznych” i jest przeznaczony dla powiatów. Celem realizowanych projektów ma być w tym przypadku przetestowanie i wdrożenie pilotażowych programów wspierających proces usamodzielniania się młodzieży opuszczającej pieczę zastępczą. W ramach projektów mają powstać innowacyjne rozwiązania, które będą mogły być rekomendowane innym powiatom w Polsce jako modelowe programy usamodzielniania.

Każdy projekt musi być realizowany w partnerstwie, w skład którego wchodzi powiat (lub miasto na prawach powiatu) oraz organizacja pozarządowa z doświadczeniem we wspieraniu dzieci i młodzieży z pieczy zastępczej lub ze świetlic środowiskowych.

Budżet konkursu wynosi 60 mln zł a wsparcie jest finansowane ze środków unijnych w ramach programu FERS. Wnioski można składać w terminie 14-29 kwietnia

Dotacje na lodowiska

Ostatni dzień kwietnia oznacza zakończenie naboru wniosków o granty w ramach „Programu budowy lodowisk”, organizowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki (MSiT). Program przewiduje cztery warianty inwestycji polegających na budowie lub modernizacji  lodowisk zadaszonych albo budowie odkrytych a maksymalna wysokość dofinansowania dla wnioskodawców (w tym JST) wynosi od 3 do 10 milionów złotych. 

Edukacja cyfrowa w przedszkolach i szkołach 

Pod koniec kwietnia (25.04) zakończą się również nabory zgłoszeń w ramach dwóch konkursów Fundacji Orange, skierowanych do szkół i przedszkoli. Nie są to co prawda konkursy dotacyjne, ale warto o nich wspomnieć nie tylko z uwagi na ich ciekawą tematykę, ale również w związku z tym, że oferują atrakcyjne nagrody rzeczowe. Pierwszy ze wspomnianych konkursów – „MegaMisja dla Przedszkoli” jest skierowany dla dzieci w wieku 5 – 6 lat. Drugi z nich – tj. „MegaMisja dla Szkół”, przewiduje zajęcia dla klas 1-3 szkół podstawowych. Oba programy mają na celu rozwój i budowanie kompetencji społecznych dzieci w zakresie świadomego korzystania z technologii, higieny cyfrowej oraz bezpieczeństwa w internecie. 

Zachęcamy do składania wniosków! Kolejne zestawienie ogólnopolskich programów dotacyjnych dla JST już w przyszłym miesiącu. 

Najnowsze