Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomił pierwszy nabór wniosków na dofinansowanie budowy magazynów ciepła typu dual-use. Na wsparcie inwestycji przeznaczono 300 mln zł ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021–2027.
Nabór nr FENX.11.02-IW.01-001/26 ma wspierać rozwój nowoczesnej infrastruktury ciepłowniczej, która zwiększy bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców oraz zapewni możliwość utrzymania dostaw ciepła w sytuacjach awaryjnych.
Nabór trwa do końca września
Wnioski można składać do 30 września 2026 r.
Czym są magazyny ciepła dual-use?
Magazyny ciepła dual-use to instalacje umożliwiające gromadzenie energii cieplnej i jej wykorzystanie zarówno w codziennej eksploatacji systemu ciepłowniczego, jak i podczas sytuacji kryzysowych lub awarii.
Technologia ta pozwala zwiększyć stabilność pracy sieci ciepłowniczych, poprawić bezpieczeństwo energetyczne oraz ograniczyć skutki ewentualnych przerw w dostawach energii.
Jak podkreślił Józef Matysiak, Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW, inwestycje w magazyny ciepła wzmacniają odporność infrastruktury krytycznej i wspierają transformację w kierunku nowoczesnej, niskoemisyjnej energetyki.
Na co można otrzymać dofinansowanie?
Wsparcie obejmuje przede wszystkim budowę magazynów ciepła na poziomie systemowym.
Elementami uzupełniającymi projektu mogą być również:
- budowa przyłączy i infrastruktury niezbędnej do integracji magazynu z publiczną siecią ciepłowniczą;
- budowa infrastruktury umożliwiającej współpracę magazynu z istniejącymi źródłami ciepła;
- wdrożenie systemów sterowania i monitoringu;
- integracja z systemami SCADA oraz EMS;
- tworzenie zdalnego dostępu do urządzeń i danych;
- konfiguracja oraz adaptacja magazynów ciepła do pracy w systemach nadzoru.
Program umożliwia także realizację niezależnych magazynów energii cieplnej, które nie muszą być bezpośrednio powiązane z jednym źródłem energii.
Kto może ubiegać się o wsparcie?
Beneficjentami programu mogą zostać podmioty dostarczające energię do systemów ciepłowniczych oraz eksploatujące magazyny ciepła w istniejących systemach ciepłowniczych o mocy zamówionej przekraczającej 5 MW (dotyczy mocy zamówionej przekazywanej odbiorcom zewnętrznym).
O wsparcie mogą ubiegać się m.in.:
- przedsiębiorstwa;
- przedsiębiorstwa realizujące zadania publiczne;
- jednostki świadczące usługi publiczne;
- podmioty administracji publicznej.
Ile wynosi dofinansowanie?
Wsparcie będzie udzielane w formie dotacji.
Poziom dofinansowania może wynieść od 30% do 65% kosztów kwalifikowanych.
Ostateczna wysokość wsparcia zależy m.in. od:
- wielkości przedsiębiorstwa;
- rodzaju udzielanej pomocy publicznej;
- źródła energii wykorzystywanej do zasilania magazynu;
- parametrów technicznych planowanej inwestycji.
Dlaczego magazyny ciepła są ważne?
Rosnące znaczenie magazynowania energii wynika z konieczności zwiększania odporności infrastruktury energetycznej oraz efektywnego wykorzystania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.
Magazyny ciepła pozwalają:
- stabilizować pracę systemów ciepłowniczych;
- zwiększać bezpieczeństwo dostaw ciepła;
- ograniczać skutki awarii i sytuacji kryzysowych;
- efektywniej wykorzystywać energię z OZE;
- wspierać dekarbonizację sektora ciepłowniczego.
Najważniejsze informacje
| Element | Informacja |
|---|---|
| Termin naboru | 29 maja – 30 września 2026 r. |
| Budżet programu | 300 mln zł |
| Źródło finansowania | FEnIKS 2021–2027 |
| Forma wsparcia | Dotacja |
| Poziom dofinansowania | 30–65% kosztów kwalifikowanych |
| Beneficjenci | Przedsiębiorstwa, podmioty publiczne, administracja |
| Zakres inwestycji | Magazyny ciepła dual-use |
Program może odegrać istotną rolę w modernizacji polskiego sektora ciepłowniczego. Dzięki wsparciu możliwa będzie realizacja inwestycji zwiększających bezpieczeństwo energetyczne oraz odporność systemów ciepłowniczych na sytuacje kryzysowe.

