20 C
Warszawa
czwartek, 30 maja, 2024

Aktywny Maluch. Nowa odsłona programu wsparcia opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech

Aktywny Maluch to nowa nazwa programu znanego dotychczas pod nazwą Maluch+. Poza zmianą nazwy zwiększono również budżet wspomnianego programu – z 5,5 mld zł do 6,5 mld zł. Właśnie ruszyła czwarta tura naboru ciągłego wniosków do programu, która potrwa do końca czerwca br.

Program pierwotnie znany jako Maluch+, ogłoszono na początku 2023 roku. Jego celem jest tworzenie nowych żłobków i klubów dziecięcych oraz miejsc opieki u dziennych opiekunów.

Program ma charakter wieloletni – potrwa do 2029 roku – a na tworzenie i funkcjonowanie miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów przeznaczono 5,5 mld złotych ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS), z Krajowego Planu Odbudowy i Odporności (KPO) oraz budżetu państwa.

Taki budżet programu miał przyczynić się do powstania ok. 102 tys. nowych miejsc opieki nad maluchami.

Nowa odsłona programu i większe środki na nowe żłobki

Mimo atrakcyjnego budżetu, wydłużonego czasu na realizację zadania tworzenia i 3 letniego wsparcia funkcjonowania miejsc opieki, program wymagał dostosowania zawartych w nim zasad.

Wskutek licznych konsultacji, wsłuchania się w sygnały samorządów oraz podmiotów prywatnych Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) przedstawiło nowy kształt Programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Program Aktywny Maluch 2022-2029 został zaliczony do nowej, kompleksowej koncepcji wsparcia rodziców z małymi dziećmi. Stanowi on uzupełnienie ogłoszonego wcześniej programu Aktywny Rodzic.

Nowy program zmienił nie tylko nazwę, ale także wysokość alokacji. Obecnie – po pozytywnie zakończonej rewizji KPO – budżet Programu wynosi blisko 6,5 mld zł.

Zwiększona została także wysokość dofinansowania na tworzenie miejsc opieki dla jednostek samorządu terytorialnego do 57 528 zł bez VAT na 1. miejsce opieki.

Czwarta tura naboru do programu potrwa do końca czerwca

Wnioskowanie w ramach naboru ciągłego do programu Aktywny Maluch możliwe będzie:
– do 2025 r.,
– do wyczerpania środków lub osiągnięcia wskaźników określonych w programie.

Wnioskowanie odbywa się w ramach kolejnych tur – właśnie ruszyła czwarta, tura która potrwa do końca czerwca br., a jej rozstrzygnięcie poznamy w końcu lipca br.

Do rozdysponowania pozostało 907.611.783,56 zł na tworzenie i funkcjonowanie nowych miejsc opieki (łącznie ze środków KPO i FERS).

Od czwartej tury naboru ciągłego, podmiot zamierzający uczestniczyć w programie może aplikować o środki na dofinansowanie planowanej inwestycji utworzenia nowych miejsc opieki – tj. miejsca te mogą zostać wpisane do rejestru/wykazu najwcześniej w dniu ogłoszenia przez Ministra wyników dla danej tury naboru.

Nowa kwota jednostkowa środków KPO dla gmin została uwzględniona w ramach wszczętego ponownie naboru ciągłego wniosków.

Ważna informacja dla gmin, które już uzyskały dofinansowanie

Gminy, którym przyznano w ramach rozstrzygnięć naborów ogłaszanych od 19 stycznia 2023 r. dofinansowanie do tworzenia miejsc opieki ze środków KPO w oparciu o kwotę dofinansowania wynoszącą 35 862 zł bez VAT, mogą ubiegać się o zwiększenie środków.

Wnioskowanie o te środki odbywać się będzie poza systemem Rejestr Żłobków. Od 6 maja br. gminy będą mogły składać zapotrzebowanie do właściwych wojewodów.

W ramach wprowadzonych w programie modyfikacji, zmianie uległ także m.in. opis zadania dofinansowania do funkcjonowania, moment przedłożenia dokumentacji, długość okresu trwałości i poziom wskaźnika obsadzenia miejsc opieki w tym okresie, usunięcie wymogu zamieszczenia przez OOW tablicy krajowej informującej o uczestnictwie w Programie.

Więcej informacji o poszczególnych zmianach oraz dokładnych warunkach aplikowania o środki z programu można znaleźć w zakładce Aktywny Maluch na stronie MRPiPS.

INNE PROGRAMY

SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze