Trwa 11. edycja ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Planeta Energii. W ramach tegorocznej edycji uczniowie poznają świat przyrody wokół nas i dowiedzą się dlaczego tak ważna jest troska o środowisko naturalne, szczególnie na poziomie lokalnym.
Program zapewnia dostęp do bogatej i interesującej bazy multimediów oraz interaktywnych lekcji dla dzieci. Dla nauczycieli i rodziców oznacza to realną pomoc przy wyjaśnianiu trudnych zagadnień, a dla uczniów możliwość uczestnictwa w intrygującej i angażującej lekcji. Realizatorem projektu jest Firma Energa z Grupy ORLEN.
Z wiedzą podaną w formie internetowego kursu można także zapoznać się po szkole, a wirtualne wycieczki przyrodnicze z Planetą Energii mogą stać się inspiracją do rodzinnych wypraw, czy inicjatyw wspierających przyrodę w naszym najbliższym otoczeniu, wokół domu lub osiedla. Ze wszystkich materiałów multimedialnych można korzystać bez ograniczeń oraz potrzeby logowania.
Nowa misja na Planecie Energii poświęcona bioróżnorodności ukazuje konieczność troski o środowisko naturalne, szczególnie na poziomie lokalnym. Jej głównym celem będzie zachęcanie nauczycieli, dzieci i ich rodziców do postaw, które przyczynią się do zachowania różnorodności biologicznej wokół nas: m.in. poprzez wspólne budowanie budek lęgowych, karmników czy „hibernakulum” dla zwierząt.
Jak dołączyć do Planety Energii?
Planeta Energii skierowana jest do uczniów klas 0-III szkół podstawowych i zerówek przedszkolnych. Aby wziąć udział w programie wystarczy, że nauczyciel zarejestruje klasę na stronie PlanetaEnergii.pl, a następnie przeprowadzi z uczniami zajęcia na temat bioróżnorodności w oparciu o udostępnione scenariusze oraz karty pracy i opisze przeprowadzone działania w sprawozdaniu.
Rejestracja kończy się 27 listopada 2022 r.
Do programu warto dołączyć jak najszybciej. Dla pierwszych 100 szkół, które zrealizują zadanie, przygotowano gwarantowane „Bio-pakiety”, czyli zestaw zawierający m.in. domki dla owadów, budki lęgowe dla ptaków oraz gry edukacyjne. Wszystko wykonane z naturalnych polskich materiałów, do wspólnego zmontowania i udekorowania przez uczniów, a następnie do wykorzystania przy wspieraniu rozwoju przyrody na terenie swojej placówki.
Dodatkowo trzy szkoły, które zrealizują projekt w najciekawszy, najbardziej atrakcyjny sposób, otrzymają na realizację własnej strefy bioróżnorodności vouchery o wartości 10 000 zł każdy. Ponadto odwiedzą je ambasadorowie – dziennikarka Katarzyna Stoparczyk i przyrodnik Krzysztof Konieczny, którzy przeprowadzą z uczniami wyjątkową lekcję o bioróżnorodności.
„Planeta Energii” to realizowany od 2010 roku autorski program edukacyjny Energi z Grupy ORLEN, który powstał z myślą o najmłodszych.
Jego głównym celem jest propagowanie wśród dzieci wiedzy o energii elektrycznej, odpowiedzialnym i racjonalnym korzystaniu z prądu, a także o tematach związanych z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem.