32.7 C
Warszawa
wtorek, 16 lipca, 2024

Granty na cyfryzację samorządów. PFR wyłonił laureatów pierwszego naboru wniosków

Polski Fundusz Rozwoju S.A. (PFR) opublikował listę laureatów pierwszego naboru wniosków o granty na cyfryzację w ramach Giełdy Miejskich Technologii. Laureaci, którymi są gminy Kowary, Miejsce Piastowe, Nowe Skalmierzyce, Pruszcz Gdański, Rybnik oraz Świdnica otrzymają łącznie 275 tys. zł na testowanie wybranych rozwiązań technologicznych z obszaru smart city.

W ramach pierwszego naboru wniosków samorządy z całej Polski złożyły łącznie 76 wniosków grantowych. O wygranej decydował poziom deklarowanego zaangażowania pracowników JST, oczekiwany wpływ wdrożenia na poprawę efektywności pracy urzędu oraz kompletność informacji o stosowanej w urzędzie infrastrukturze informatycznej.

„Duże zainteresowanie ze strony samorządów i przedsiębiorców utwierdziło nas w przekonaniu, że Giełda Miejskich Technologii to platforma, której do tej pory brakowało na rynku. Otrzymaliśmy wiele bardzo dobrej jakości wniosków, więc wybór zwycięzców nie był łatwy. Gratuluję laureatom, a pozostałe samorządy zachęcam do udziału w kolejnych naborach, bo do końca maja 2023 mamy jeszcze do przekazania ponad 1 mln zł.”– powiedziała Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR.

Na czym polega projekt ?

Giełda Miejskich Technologii została uruchomiona na początku października br. Po miesiącu funkcjonowania na platformie jest już 270 zarejestrowanych przedstawicieli JST oraz 260 zarejestrowanych przedsiębiorstw, które oferują rozwiązania technologiczne dla miast.

Samorządy mogą wybierać spośród ok. 100 produktów i usług technologicznych dostępnych na platformie. Baza jest jednak wciąż uzupełniana o kolejne rozwiązania, które są zgłaszane przed przedsiębiorców, a następnie weryfikowane przez zespół PFR dla Miast.

Quiz i baza wiedzy

Poza zbiorem produktów, Giełda Miejskich Technologii oferuje samorządom wsparcie w dopasowaniu rozwiązania do potrzeb. Do tego służy specjalnie przygotowany quiz – wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, aby na ich podstawie algorytm dopasował odpowiednią technologię. Ważną częścią platformy jest także Baza Wiedzy, gdzie w prosty sposób wyjaśnione jest działanie określonych technologii.

Ukończenie kursu online warunkiem ubiegania się o grant

Zespół PFR przygotował także kurs online „Jak rozmawiać z firmą technologiczną? Modelowa współpraca samorządu z biznesem”. Krótki kurs skierowany jest do przedstawicieli miast wdrażających produkty informatyczne w samorządzie oraz przedsiębiorców oferujących takie rozwiązania.

Eksperci przedstawiają w nim kluczowe aspekty wdrażania innowacji technologicznych w mieście, takie jak ramy prawne, przygotowanie danych, czy sposoby finansowania. Ukończenie kursu jest wymagane przed złożeniem wniosku o mikrogrant.

Kolejne nabory wniosków

W ramach Giełdy Miejskich Technologii zaplanowane są jeszcze 4 nabory wniosków, w ramach których do rozdysponowania pozostaje 1 mln zł.

Jeszcze w listopadzie rusza kolejny, ostatni w bieżącym roku, nabór wniosków o granty.

Nabór rozpocznie się 28 listopada i będzie trwał do 11 grudnia.

Budżet najbliższego naboru wyniesie 325 tys. zł.

Gdzie można znaleźć szczegółowe informacje na temat projektu ?

Szczegółowe informacje na temat Giełdy Miejskich Technologii można znaleźć na stronie projektu.

Giełda Miejskich Technologii jest finansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) 2014-20.

SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI