24.5 C
Warszawa
sobota, 22 czerwca, 2024

Trwa nabór wniosków w ramach pierwszej edycji Europejskiej Inicjatywy Miejskiej

Trwa nabór wniosków w ramach nowej edycji unijnej Europejskiej Inicjatywy Miejskiej. Budżet programu na lata 2021-27 wynosi 450 mln euro. Wspomniane środki to fundusze europejskie wydatkowane w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Ostateczny termin składania wniosków upływa 19 stycznia 2023 r.

Europejska Inicjatywa Miejska (EUI) jest kontynuatorem inicjatywy Urban Innovative Actions z okresu programowania 2014-2020. EUI jest podstawowym unijnym narzędziem wspierania miast każdej wielkości, budowania potencjału i wiedzy, wspierania innowacji oraz opracowywania możliwych do przenoszenia i skalowalnych innowacyjnych rozwiązań dla wyzwań miejskich o znaczeniu dla całej Unii.

Na jej realizację w okresie 2021-2027 przeznaczonych zostało 450 mln euro z budżetu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).

Pieniądze te mogą być wydane na tworzenie i oferowanie możliwości oraz środowiska do wdrażania odważnych strategii miejskich.

Dofinansowane projekty przetestują nowe rozwiązania, techniki i modele planowania, budując potencjał i dzieląc się wiedzą w zakresie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich.

Tematem pierwszego naboru jest Nowy Europejski Bauhaus.

Zgłaszane projekty mogą dotyczyć między innymi:
– zachowania i przekształcania dziedzictwa kulturowego,
– rewitalizacji i regeneracji przestrzeni miejskich,
– budowy i renowacji w duchu cyrkularności oraz neutralności węglowej,
– adaptacji i przekształcania budynków pod kątem przystępnych cenowo rozwiązań mieszkaniowych.

O finansowanie mogą ubiegać się tylko miasta w partnerstwie z szerokim gronem interesariuszy. Każdy z finansowanych projektów musi zaprosić do partnerstwa trzy tzw. miasta transferowe, pochodzące z trzech różnych krajów UE.

Każdy projekt może otrzymać współfinansowanie w wysokości do 5 mln euro, z możliwością finansowania infrastruktury. Maksymalny poziom współfinansowania wynosi 80 proc.

Na realizację projektów wyznaczono okres nie dłuższy niż 3,5 roku.

Szczegółowe informacje na temat naboru wniosków można znaleźć na stronie Programu.

Kolejny nabór oraz jego temat zostanie ogłoszony wiosną 2023 r. w trakcie marcowego Forum Miast w Turynie. Trzeci powinien zostać rozpisany pod koniec 2023 r. lub na początku 2024 r. Ostatni, czwarty nabór ma zostać ogłoszony w 2024 r.

Tematy za każdym razem będą wybierane i ogłaszane przez Komisję Europejską.

SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI