24.5 C
Warszawa
sobota, 22 czerwca, 2024

480 milionów zł dla start-upów w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej

W ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-27 przewidziano ogółem 663 mln euro na finansowanie projektów realizowanych przez przedsiębiorstwa. Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej stanowią kontynuację Programu Operacyjnego Polska Wschodnia (PO PW) także wspierającego rozwój start-upów. W perspektywie finansowej 2021-27 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie dysponować kwotą 104 mln euro na wsparcie start-upów w Polsce Wschodniej poprzez tzw. Platformy startowe.

Platformy startowe to programy inkubacji zbudowane przez partnerskie podmioty, takie jak uczelnie, inkubatory, parki naukowo- technologiczne, fundusze VC oraz przedsiębiorstwa świadczące usługi na rzecz start-upów.

Do Platformy startowej mogą zakwalifikować się osoby, które mają pomysł na start-up, a w czasie inkubacji otrzymają pakiet usług podstawowych, specjalistycznych oraz opiekę managera inkubacji.

Rezultatem inkubacji jest wypracowany i zwalidowany model biznesowy oraz MVP.

W nowej odsłonie Platform Startowych wprowadzono istotne zmiany. Po pierwsze, program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej obejmie swoim zasięgiem również część województwa mazowieckiego, tj. bez Warszawy oraz 9 powiatów ościennych.

Ponadto, start-upy będą mogły uzyskać granty na zakup usług specjalistycznych, które są niedostępne w ramach Platformy lub u jej partnerów.

Zmiany dotyczą także mechanizmu finansowania wejścia na rynek start-upów, które zbudowały swoje MVP. W ramach nowego Programu, „najlepiej rokujące” firmy będą miały możliwość pozyskania dalszego finansowania w dwóch etapach.

W ramach pierwszego etapu będzie można otrzymać grant w maksymalnej wysokości 600.000 zł. Dotacja będzie mogła być przeznaczona m.in. na wynagrodzenia, marketing, zakup usług niezbędnych do rozwoju modelu biznesowego oraz inwestycje.

W drugim etapie, przedsięwzięcia o „potencjale w kluczowych obszarach dla makroregionu” będą mogły otrzymać do 3.000.000 zł.

Spółki, które jeszcze są w procesie inkubacji w Platformach lub ukończyły ją po wyczerpaniu finansowania z 1.1.2 Rozwój startupów w Polsce Wschodniej, również mają szansę na otrzymanie grantu w nowej edycji programu. W przypadku gdy będą posiadały ważny raport z inkubacji, będą mogły ubiegać się o finansowanie w ramach pierwszego etapu.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju pierwszy nabór wniosków ogłoszony w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej będzie skierowany do start-upów, które nie miały okazji ubiegać się o finansowanie z 1.1.2 PO PW w ramach kończącej się perspektywy finansowej.

Przewidywany termin ogłoszenia wspomnianego naboru to przełom lutego i marca br.

Najpóźniej w II kwartale br. powinny być znane szczegóły dotyczące zasad wyboru oraz funkcjonowania nowych Platform Startowych.

Aktualne informacje na temat wsparcia dla firm w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-27 są publikowane na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju.

SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI