21.5 C
Warszawa
sobota, 15 czerwca, 2024

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Już 13 czerwca przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o premię ekologiczną FENG

Premia ekologiczna to dotacja w Kredycie ekologicznym FENG, która polega na wsparciu firm w transformacji zwiększającej ich efektywność energetyczną. Inwestycje mogą dotyczyć modernizacji posiadanej infrastruktury. Przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o premie w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Kredyt ekologiczny FENG jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
Dla kogo?

Dla mikro, małych, średnich przedsiębiorstw oraz małych spółek o średniej kapitalizacji (small mid-caps) i spółek o średniej kapitalizacji (mid-caps).

Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).
Na co?

Inwestycje na rzecz szerokorozumianej efektywności energetycznej, w tym związane z energooszczędnością lub zmianą źródeł wykorzystywanej energii na bardziej ekologiczne.

Ze środków przewidzianych w ramach projektu można:
1. Dokonać termomodernizacji posiadanych budynków (element obowiązkowy).
2. Zmodernizować posiadaną infrastrukturę (np. linie technologiczne).
3. Zakupić instalacje OZE lub zmodernizować istniejące.

Rezultatem inwestycji ma być zmniejszenie zużycia energii pierwotnej w procesie o minimum 30%.

https://twitter.com/BGK_pl/status/1661716991785197568
Jak to działa?

Przedsiębiorca składa w banku kredytującym współpracującym z BGK wniosek o udzielenie kredytu ekologicznego. Promesa udzielona przez bank kredytujący potrzebna jest w następnym kroku, w którym przedsiębiorca składa wniosek o dofinansowanie projektu do BGK, żeby otrzymać premię ekologiczną (dotację).

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, przedsiębiorca realizuje inwestycję przy wykorzystaniu środków kredytu ekologicznego, a BGK wypłaca premię ekologiczną na spłatę części kapitału tego kredytu.

Przyjmowanie wniosków w BGK rusza 13 czerwca 2023 r.

Jaka jest wysokość dotacji?

Dofinansowanie może sięgnąć nawet 80 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.

Szczegółowe informacje o Kredycie ekologicznym i premii ekologicznej można znaleźć na stronie BGK.

Kredyt ekologiczny jest finansowany z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI