20 C
Warszawa
czwartek, 30 maja, 2024

Ponad 5 mln franków z Funduszy Szwajcarskich dla naukowców

Trwa nabór wniosków dla naukowców, którzy chcą otrzymać dofinansowanie z Funduszy Szwajcarskich na prowadzenie badań podstawowych. Nabór został ogłoszony przez Szwajcarską Narodową Fundację Nauki (SNSF) i potrwa do 1 lipca 2024 r. Jego nazwa to MAPS (Multilateral Academic Projects). Budżet naboru wynosi 5,25 mln franków szwajcarskich.

„To jedyny nabór na badania podstawowe, jaki przewidujemy w ramach Funduszy Szwajcarskich. Na badania stosowane nabory będą dwa. Najbliższy jeszcze w kwietniu” – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski, odpowiedzialny z ramienia resortu za wdrażanie drugiej edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

„Cieszymy się, że wraz z ogłoszeniem naboru wniosków MAPS, ruszył Program Badania Naukowe i Innowacje. Obecny w MAPS duch współpracy odzwierciedla szwajcarskie podejście do wspierania innowacyjności. Jesteśmy przekonani, że program przyczyni się do udanej i długotrwałej współpracy pomiędzy polskimi i szwajcarskimi badaczami” – powiedział ambasador Szwajcarii w Polsce Fabrice Filliez.

O naborze

Konkurs na multilateralne projekty naukowe (Multilateral Academic Projects, MAPS) zakłada współpracę  podmiotów z Polski, Bułgarii, Chorwacji, Rumunii i Węgier. Będą one tworzyć partnerstwa z podmiotami szwajcarskimi.

Nabór wniosków jest otwarty dla wszystkich obszarów badawczych. We wspólnych projektach badawczych mogą uczestniczyć: co najmniej jeden podmiot ze Szwajcarii i od dwóch do pięciu dodatkowych podmiotów z biorących udział w Programie krajów UE-13. Platforma, która ułatwia poszukiwanie partnerów, jest dostępna TUTAJ.

Maksymalna kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pojedynczy zespół z każdego kraju, wynosi 350 tys. franków szwajcarskich (na 4 lata). Przewidywany okres realizacji projektu: 36-48 miesięcy.

Nabór organizowany jest w ramach Programu Badania Naukowe i Innowacje. Składa się z dwóch części – badań podstawowych oraz badań stosowanych.

Program Badania Naukowe i Innowacje

Program Badania Naukowe i Innowacje to jeden z dwóch programów drugiej edycji Funduszy Szwajcarskich dla Polski (drugi program wspiera rozwój miast).

Jego celem jest zwiększenie potencjału naukowego i innowacyjności polskich jednostek badawczych, uczelni i przedsiębiorstw (z naciskiem na MŚP) poprzez ułatwienie współpracy w zakresie badań naukowych i innowacji z partnerami szwajcarskimi oraz innymi partnerami międzynarodowymi.

Z Programu Badania Naukowe i Innowacje będą mogły skorzystać uczelnie wyższe, instytuty badawcze, inne podmioty prowadzące badania i zatrudniające badaczy oraz – w naborach ramach badań stosowanych – dodatkowo przedsiębiorcy (z naciskiem na MŚP).

Budżet programu wynosi 41,176 mln franków szwajcarskich, w tym:
– 35 mln – wkład Szwajcarii,
– 6,176 mln – wkład Polski.

Program wspiera badania podstawowe i stosowane. Każda z dwóch części programu ma innego operatora. W zakresie badań podstawowych jest to Szwajcarska Narodowa Fundacja Nauki, której partnerem po stronie polskiej jest Narodowe Centrum Nauki. W obszarze badań stosowanych tę rolę pełni Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jego partnerem jest szwajcarska  agencja ds. innowacji – Innosuisse.

Szczegółowe informacje na temat naboru wniosków można znaleźć TUTAJ.


SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI