7 C
Warszawa
wtorek, 23 kwietnia, 2024

MRiPS przedstawiło założenia nowej edycji programu Maluch+

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) przedstawiło założenia programu Maluch+ na lata 2022-2029. W nowej edycji programu będzie można uzyskać dofinansowanie do utworzenia nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 i ich funkcjonowania. W ramach programu powstaną, będą remontowane lub wyposażane żłobki, kluby dziecięce, a także będą tworzone miejsca u dziennych opiekunów. Środki z programu będą mogły pokryć do 100% wartości kosztów realizacji zadania. Dotychczas, program Maluch+ funkcjonował w formule rocznej, teraz będzie miał długofalowy charakter. Budżet nowej edycji Programu ma wynieść 5,5 mld zł.

Program kierowany jest przede wszystkim do gmin, a w drugiej kolejności do pozostałych podmiotów tworzących miejsca opieki nad najmłodszymi dziećmi.

W nowej edycji programu gminy będą miały trzy lata na realizację zadania od ogłoszenia informacji o przyznaniu dofinansowania.

Pieniądze będzie można przeznaczyć nie tylko na przebudowę, remont budynku lub dostosowanie pomieszczeń do potrzeb dzieci, ale także na zakup lub montaż wyposażenia.

Samorządy na dofinansowanie do funkcjonowania już utworzonego miejsca dla najmłodszych otrzymywać będą przez trzy lata miesięcznie do 837 zł.

„Chcemy, by każdy rodzic, nawet w najmniejszej gminie, gdy zdecyduje się na podjęcie wyzwań zawodowych, nie miał problemu ze znalezieniem nowoczesnego i przyjaznego miejsca, w którym jego dziecko będzie miało odpowiednią opiekę. Teraz wrzucamy szósty bieg i zdecydowanie zwiększamy finansowanie programu” – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Program Maluch+ na lata 2022-2029 będzie współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) oraz programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Aktualnie trwają konsultacje algorytmu podziału środków dla gmin w programie „MALUCH+” 2022-2029. Szczegółowe informacje dotyczące konsultacji można znaleźć TUTAJ.

SOCIAL MEDIA

41,457PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI