20.8 C
Warszawa
wtorek, 23 lipca, 2024

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Finansoaktywni”

Trwa VIII edycja programu edukacyjnego „Finansoaktywni”, skierowanego do uczniów szkół podstawowych z klas 5-8 oraz do ich nauczycieli. Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu jest pojęcie budżetu – zarówno na poziomie gospodarstwa domowego, jak i na szczeblu państwa. Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Finansów. Konkurs jest objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

Misją programu „Finansoaktywni” jest edukacja młodzieży w temacie zarządzania finansami. Tegoroczna edycja jest realizowana pod hasłem „Budżet. Plan do działania!”.

Dzięki udziałowi w konkursie uczniowie dowiedzą się, jakie korzyści przynosi odpowiedzialne planowanie wydatków, skąd biorą się finanse państwa oraz jak wspierać swoją lokalną społeczność poprzez korzystanie z budżetu obywatelskiego.

„Chcemy, żeby młodzież zdawała sobie sprawę jak ważne dla naszego codziennego życia jest mądre planowanie wydatków oraz, że odpowiedzialne dysponowanie pieniędzmi po prostu się opłaca. Budujemy w młodzieży przekonanie, że swoimi decyzjami i działaniami może uczestniczyć w kształtowaniu i rozwijaniu swojego otoczenia, a przez to być częścią silnego społeczeństwa obywatelskiego. Zachęcam zarówno uczniów, jak i ich nauczycieli do wzięcia udziału w „Finansoaktywnych” – powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Program Finansoaktywni od początku istnienia spotyka się z uznaniem zarówno wśród nauczycieli, jak i młodzieży. W ciągu 7 lat dotarł do ponad 5 tys. szkół w całej Polsce, a ubiegłoroczna edycja objęła ponad 35 tys. uczniów z 2 197 klas podstawowych! Atutem programu jest to, że pozwala on na realizację treści kształcenia zawartych w podstawie programowej – wiedzy o społeczeństwie, matematyki i informatyki, a scenariusz lekcji został sprofilowany pod względem wieku i wiedzy młodzieży” – mówi wicedyrektor Biura Komunikacji i Promocji, Sebastian Tomczak.

W ramach tegorocznej edycji konkursu uczniowie będą mogli przygotować propozycję projektu budżetu obywatelskiego o wartości do 150 tys. zł, który mógłby zostać zrealizowany w ich najbliższym sąsiedztwie.

Częścią zadania jest też promocja projektu – poprzez przygotowanie plakatu i artykułu do gazetki szkolnej. Autorzy dziesięciu najciekawszych pomysłów wezmą udział w dwudniowej wycieczce do Warszawy.

Otrzymają też nagrody: głośniki bezprzewodowe oraz smart bandy.
Na nauczycieli – opiekunów zwycięskich zespołów czekają czytniki e-booków.

Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Zgłoszenia można przesyłać do 8 maja 2023 roku.

SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI