24.5 C
Warszawa
sobota, 22 czerwca, 2024

“Niematerialne – przekaż dalej”. Wsparcie projektów dotyczących niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Polsce

Polska kultura jest bogata w niematerialne dziedzictwo, które stanowi fundament naszej tożsamości narodowej. Niematerialne dziedzictwo to wartości, umiejętności, tradycje i zwyczaje, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wsparcie projektów związanych z jego ochroną i promocją stanowi niezwykle ważny cel realizowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) w ramach programu dotacyjnego „Niematerialne – przekaż dalej”.

Celem Programu jest wspieranie projektów dotyczących zjawisk wpisanych na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, służących wzmocnieniu przekazu pokoleniowego, ochronie i popularyzacji tych zjawisk.

Wsparcie w formie dotacji w wysokości od 5.000 do 50.000 zł może otrzymać organizacja pozarządowa, która jest depozytariuszem lub współpracuje z depozytariuszem niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Wysokość wsparcia wynosić może nawet 100% kosztów kwalifikowanych projektu, przy czym wnioskodawca może zadeklarować wkład własny.

W ramach programu można realizować różne działania, takie jak dokumentowanie elementów niematerialnego dziedzictwa, projekty wspierające międzypokoleniowy przekaz wiedzy i umiejętności, czy działania edukacyjne związane z wzmocnieniem świadomości społecznej na temat roli dziedzictwa niematerialnego w kulturze lokalnej i ogólnopolskiej.

Projekty realizowane w ramach programu powinny zwiększać wiedzę społeczeństwa na temat roli dziedzictwa niematerialnego, aktywizować społeczności lokalne i budować sieci współpracy w zakresie poznawania, ochrony i opieki nad dziedzictwem niematerialnym.

Aktualnie trwa nabór wniosków w ramach pierwszej edycji programu „Niematerialne – przekaż dalej”. Do dyspozycji wnioskodawców są środki w wysokości 300 000 zł.

Ostateczny termin składania wniosków upływa 16 maja 2023 r.

Opis Programu na naszym portalu znajduje się TUTAJ.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI