21.5 C
Warszawa
sobota, 15 czerwca, 2024

Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu w ramach KPO. Do tej pory złożono 11,7 tys. wniosków

Trwa nabór wniosków o wsparcie na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest w gospodarstwach rolnych. Do tej pory wnioski złożyło 11,7 tys. rolników. Wynikająca z zarejestrowanych do tej pory wniosków kwota to ponad 150 mln zł. Dokumenty można składać do 12 stycznia 2024 r. Nabór jest prowadzony w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). KPO jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Wsparcie z KPO na wymianę pokryć dachowych z materiałów szkodliwych dla zdrowia lub środowiska w gospodarstwach rolnych przeznaczone jest dla osób fizycznych podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników lub będących beneficjentami płatności bezpośrednich.

Starający się o tę pomoc powinni mieć również nadany numer w ewidencji producentów rolnych i być właścicielami lub współwłaścicielami budynku, na którym planowana jest wymiana pokrycia dachowego.

O pomoc nie mogą ubiegać się ponownie osoby, którym przyznano ją w ramach naboru prowadzonego od 17 października do 15 listopada 2022 r.

Stawka pomocy niezmiennie wynosi 40 zł/m2, a maksymalna powierzchnia dachu objęta dofinansowaniem to 500 m2. Warto wiedzieć również o różnicach między obecnym, a ubiegłorocznym naborem. Teraz inwestycje objęte wsparcie będą mogły być realizowane także na terenach gmin miejskich.

Ułatwieniem ma być m.in. zniesienie obowiązku dołączenia do dokumentów kopii zgłoszenia budowy lub wykonania innych robót budowlanych, zezwoleń lub innych decyzji – zainteresowany dofinansowaniem będzie musiał oświadczyć, że dopełni niezbędnych formalności związanych z realizowaną inwestycją we właściwym miejscowo starostwie powiatowym.

Wnioski przyjmowane są do 12 stycznia 2024 r. wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Na tym etapie można się też ubiegać o przyznanie 50-procentowej zaliczki.

Szczegółowe informacje na temat naboru wniosków można znaleźć na stronie ARiMR.


SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI