16.9 C
Warszawa
wtorek, 28 maja, 2024

Instrument ELENA. Unia Europejska oraz Europejski Bank Inwestycyjny wspierają gminy i MŚP w dekarbonizacji budynków i transportu

W dniu 14 września br. Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zorganizował w Warszawie spotkanie informacyjne w celu promowania instrumentu ELENA (European Local Energy Assistance), wspólnej inicjatywy EBI i Komisji Europejskiej. Wydarzenie to było trzecim z cyklu Roadshow w całej Europie zorganizowanym przez EBI w celu promowania instrumentu ELENA.

Instrument ten zapewnia granty na przygotowanie projektów w zakresie zrównoważonej energii, takich jak efektywność energetyczna i inwestycje w energię odnawialną, ukierunkowane na budynki i innowacyjny transport miejski.

Celem spotkania było m.in. lepsze zrozumienie instrumentu ELENA oraz zachęcenie potencjalnych wnioskodawców do składania nowych wniosków w ramach programu.

ELENA to zaawansowany program pomocy technicznej, który wspiera promotorów projektów w pokryciu kosztów związanych z badaniami rynku, biznesplanami, audytami energetycznymi i umowami niezbędnymi do realizacji projektów energetycznych.

ELENA została uruchomiona, aby pomóc państwom członkowskim w osiągnięciu celów klimatycznych na rok 2030, dla których priorytetem musi być efektywność energetyczna.

Udane projekty mogą sprawić, że gminy zainwestują w kluczowy rozwój infrastruktury, takiej jak oświetlenie publiczne, zrównoważony transport publiczny, energia odnawialna i inne.

 „W ubiegłym roku EBI zainwestowało w Polce 1 mld euro. Zwiększenie efektywności energetycznej jest ważną składową transformacji energetycznej. ELENA to doskonałe narzędzie, którego celem jest wsparcie instytucji rządowych, miast i regionów, podmiotów z sektora energetycznego i partnerów finansowych w przygotowaniu inwestycji. W Polsce jest 12 projektów ELENA, zdajemy sobie sprawę, że potrzeby w zakresie finansowania efektywności energetycznej są znacznie większe, dlatego gotowi jesteśmy, żeby zwiększyć nasze zaangażowanie finansowe” – powiedziała prof. Teresa Czerwińska.

W latach 2023-2032 łączna kwota funduszy europejskich na zieloną transformację w Polsce to ok. 114 mld PLN. Na efektywność energetyczną przeznaczono 11,7 mld euro, w tym 3,85 miliarda euro w ramach programów regionalnych wybranych województw, ze Społecznego Funduszu Klimatycznego, który ruszy w Polsce od 2026 roku. Środki są udostępniane w procedurach konkursowych. Dlatego warto zawczasu przygotować dobre projekty do wsparcia inwestycji, by być na początku kolejki. Do tego idealnie nadaje się instrument ELENA” – dodał Marcin Janiak.

O wsparcie ELENA można ubiegać się w przypadku zrównoważonych projektów w następujących kluczowych obszarach:
– budynki (publiczne i mieszkalne),
– infrastruktura miejska (oświetlenie uliczne, ogrzewanie miejskie) i transport publiczny.

W latach 2014-2020 wsparcie to było udzielane w ramach programu Horyzont 2020 i jest kontynuowane w obecnych wieloletnich ramach finansowych (2021-2027) w ramach programu parasolowego InvestEU.

Prezentację na temat instrumentu ELENA można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej.

Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie Europejskiego Banku Inwestycyjnego.


Temat: GRANTY NA PRZYGOTOWANIE PROJEKTÓW W ZAKRESIE ZRÓWNOWAŻONEJ ENERGII I TRANSPORTU
Wnioskowanie przez internet:
  • Tak
Wnioskodawca:
  • Instytucja państwowa
  • Gmina
  • Powiat
Rodzaj wsparcia:
  • dotacja

SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI