20.2 C
Warszawa
sobota, 22 czerwca, 2024

Granty na energooszczędne mieszkania komunalne i TBS-y

Od 1 lutego 2024 r. samorządy ponownie mogą składać wnioski o dofinansowanie z funduszy unijnych budowy energooszczędnych mieszkań dla gospodarstw domowych o niskich i średnich dochodach. Pula wsparcia wynosi ponad pół miliarda złotych, a środki pochodzą z KPO.

Dofinansowane zostanie tworzenie mieszkań wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy (mieszkania komunalne), mieszkań chronionych oraz mieszkań na wynajem tworzonych z udziałem gminy albo związku międzygminnego (TBS-y i SIM-y).  Na przedsięwzięcia te przewidziano ponad 510,5 mln zł.

Warunki uzyskania dofinansowania

Finansowego wsparcia w ramach planu rozwojowego udziela się, jeżeli:
– wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP w budynku powstałym w ramach przedsięwzięcia nie przekracza 52 kWh/(m2·rok);
– przedsięwzięcie nie wyrządza poważnych szkód dla celów środowiskowych;
– termin zakończenia realizacji przedsięwzięcia musi zakończyć się do 31 sierpnia 2026 r.

Wsparcie oferowane jest w formie bezzwrotnego grantu (finansowe wsparcie w ramach planu rozwojowego) i łączy się ze wsparciem krajowym udzielanym w ramach programu budownictwa socjalnego i komunalnego.

W przypadku tworzenia energooszczędnych mieszkań dla gospodarstw domowych o niskich dochodach (w tym mieszkań komunalnych), dofinansowanie może wynieść maksymalnie 15 proc. kosztów przedsięwzięcia, a przy mieszkaniach dla gospodarstw domowych o średnich dochodach (mieszkania społeczne czynszowe, w tym SIM/TBS) – 25 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Nabór wniosków potrwa do 30 września 2024 r.

Więcej informacji o naborze można znaleźć na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).

SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI